Časový posun - Víza - Telefonování - Internet - Elektřina - Očkování a zdravotní zabezpečení - Celní předpisy
Časový posun
Indie svou rozlohou pokrývá dvě časová pásma, na celém území používá jeden čas. Časový posun do Indie je tři a půl hodiny v létě.
Víza
Ke vstupu do Indie potřebujete vízum. V současné době se vydávají dva typy víz, a to: elektronické vízum (e-visa) a klasické vízum, pro která potřebujete předložit papírový formulář a osobně se dostavit na indickou ambasádu v Praze.
E-visa
E-visa se vydávají na 30 dní (vízum na měsíce mimo období duben–červen je dražší), na jeden rok či na pět let.
U e-visa je jedna důležitá podmínka, kterou je třeba mít na paměti: váš pobyt nesmí překročit 90 dní. Pokud chcete zažádat o e-visa a plánujete delší pobyt v Indii, budete muset po třech měsících vycestovat.
Klasická víza
Klasická víza se vydávají na jeden rok a na pět let.
Jsou podstatně dražší než víza elektronická, nicméně doba pobytu je omezena jen trváním víz. Mějte však na paměti, že při návštěvách nad 180 dní je nutné se přihlásit na místní úřad pro cizince: Foreigners Regional Registration Office. Indická ambasáda vydává pouze jednovstupová víza.
Ke klasickým vízům potřebujete tyto náležitosti: vyplněný a vytištěný online formulář, fotografie o rozměrech 5 x 5 cm, kopii zpáteční letenky, kopii pasu, plán cestování v Indii a potvrzení o dostatečné hotovosti (výpis z banky).
Prodlužování víz v Indii
Teoreticky je možné prodloužení víz o 14 dnů. V době covidových omezení se podmínky změnily a víza se prodlužovala cizincům bez omezení. Pokud si potřebujete z nějakého důvodu prodloužit vízum, musíte se zaregistrovat na webový portál FRRO (Foreigners Regional Registration Office). K registraci potřebujete mít indické telefonní číslo. Veškeré prodlužování se musí vyřizovat online, úředníci na místních cizineckých úřadech již nemají pravomoc udělit vám prodloužení víz.
Telefonování
Pokud plánujete delší pobyt v Indii, je možné si zakoupit indickou SIM kartu. Získáte tak možnost připojení na internet a velmi levné volání. Největší mobilní operátoři jsou Reliance Jio, Airtel, Vodafone Idea, BSNL.
Pokud si chcete zakoupit SIM kartu, doporučujeme zajít do specializovaného obchodu jednoho z výše jmenovaných operátorů. Je to mnohem bezpečnější a nevydáváte se zbytečně riziku koupě podvodné simky, která vám bude fungovat tak měsíc. Dobíjet SIM kartu si pak už můžete v obchůdcích s běžným zbožím, které jsou doslova na každém rohu. Ve chvíli, kdy je SIM karta dobita, přijde vám oznamovací SMS, a vy si můžete okamžitě její dobití ověřit.
K pořízení SIM karty potřebujete: kopii pasu, kopii víza, pasovou fotku, indickou adresu (adresu hotelu) a indické telefonní číslo. Po vyplnění formuláře dostanete SIM kartu a její aktivace proběhne během jednoho dne.
Důležitá telefonní čísla
Policie: 100
Hasiči: 101
První pomoc: 102
Velvyslanectví ČR v Indii:
Velvyslanectví České republiky v Dillí
Adresa: 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Tel: 0091 1124155200
Internet
Internetových kaváren je v Indii spousta, hodina strávená u počítače stojí pár korun. V kavárnách je také možné nechat se vyfotit na pasovou fotografii či si pořídit kopie dokumentů.
Wifi je v současné době dostupná v každém hotelu i sebelevnějším hostelu. Rychlost připojení se však místo od místa liší. Některé levné hotely či guesthousy nemají generátor elektřiny a ve chvíli výpadku elektrického proudu wifi přestává fungovat. Pokud je pro vás připojení na internet nezbytné, zeptejte se předem v místě ubytování na pokrytí wifi a elektrického proudu.
Elektřina
Elektřické napětí se v Indii pohybuje od 230 V do 240 V a klimatizace má 50 Hz. Počítejte však s častými výpadky. Zásuvky jsou se třemi kulatými kolíčky a nepotřebujete adaptér.
Očkování a zdravotní zabezpečení
V Indii je úroveň zdravotní péče velmi rozmanitá. Ve velkých městech jsou jak státní, tak soukromé nemocnice, ty soukromé nabízejí špičkovou úroveň, která se rovná té evropské. Jsou také schopny oslovit pojišťovací společnosti, pokud se jedná o komplikovaný zákrok. Ceny za zdravotní úkony se dají přirovnat k těm našim. Proto doporučujeme zřídit si cestovní pojištění. Pokud vyjedete do odlehlých oblastí, tam je zdravotní péče jen na té nejzákladnější úrovni.
Doporučená očkování
Hepatitida typu A
Virová infekce napadající játra, která se přenáší jídlem a vodou, a způsobuje žloutenku, zvracení a únavu. Očkování proti žloutence tohoto typu je účinné zhruba po dobu dvaceti let.
Tyfus
Závažná bakteriální infekce šířící se vodou a jídlem, nemocný trpí vysokými horečkami, bolestmi hlavy a břicha. Léčí se antibiotiky a následnou dietou. Očkování se doporučuje všem cestovatelům, kteří tráví v Indii déle než 14 dní. Očkování nemá stoprocentní účinnost (70 %) a vydrží dva až tři roky. Proto neustále dbejte na to, co jíte a pijete.
Tetanus
Doporučuje se jedna dávka a vydrží 15 let.
Na cestách po Indii se můžete díky stravě setkat s cestovatelským průjmem. Je to problém, který v podstatě sužuje každého návštěvníka Indie, 30 až 70 procent turistů se s ním v průběhu cesty setká. Většinou trpí průjmy a zvracením, které jsou způsobeny bakteriemi, a proto se dá dobře léčit. V každém městě narazíte na lékárnu, kde vám poradí a poskytnou léky. Většinou vám na střevní problémy dá lékárník antibiotika, která v Indii nejsou na předpis.
Celní předpisy
Turisté si smějí přivézt 2 litry vína nebo jakéhokoliv jiného alkoholu, dále pak 200 cigaret nebo doutníků a 250 g tabáku – z tohoto nemusíte platit celní poplatky. Jste také povinni přiznat částku nad 10 000 dolarů při příjezdu do země. Samozřejmě zakázány jsou veškerá narkotika a drogy.
Je zakázáno vyvážet drogy, psychotropní látky, pornografický a obscénní materiály, padělané a pirátské zboží, zboží porušující jakákoliv právně vymahatelná práva duševního vlastnictví, starožitnosti (předměty starší 100 let). Dále také veškeré předměty vyrobené z divokých zvířat, konkrétní druhy mušlí, exotické ptactvo. Pro podrobnější informace navštivte stránky Immihelp.
Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.