Apartmány a ubytování v soukromí - Hotely - Hostely a mládežnické ubytovny - Kempy - Na lodi - Agroturismus - Robinsonády
Chorvatsko je jedna z mála zemí, kam můžete s klidným srdcem odjet „na blind“, i když nejste žádní velcí dobrodruzi. Hodně lidí to tak dělá, a o tom, kde nakonec svou dovolenou stráví, se rozhodnou až na místě.
Jeďte do Chorvatska v dobré partě
Apartmány a ubytování v soukromí
Naprosto nejčastější způsob, jak se v Chorvatsku na dovolené bydlí. Téměř každý, kdo má nemovitost u moře a každý druhý ve vnitrozemí, nabízí ubytování. Funguje to tak, že si buď termín domluvíte dopředu nebo na místě obejdete domy a zeptáte se, jestli mají volno. Apartmán je vlastně takový byt ve vile. Většinou jsou v jedné budově tak tři, ale jsou samozřejmě i větší. Vyhledávané jsou také samostatné domy, u kterých někdy bývá i bazén. Velikostně jsou od úplně malých, s dvěma lůžky a přistýlkou, po veliké 4+kk i větší. Bydlet můžete i v centrech měst ve starých historických domech.
Vybavení
Apartmány mívají základní vybavení, se kterým si bez problémů vystačíte. Mají kuchyň, koupelnu a ve většině případů i terasu. V kuchyni bývají talíře, skleničky, hrnec, pánvička, struhadlo atd. Můžete narazit na kuchyň vybavenou lépe než ta vaše doma nebo také na takovou, kde budou opravdu jen základní věci. To už záleží na majiteli. Samozřejmostí je lednice a sporák (minimálně elektrický vařič), často je tam rychlovarná konvice, v těch super zařízených je i myčka nebo mikrovlnka a v koupelně pračka. Naprostou nezbytností je klimatizace, tu pokud majitel nemá, tak se neuživí.
Apartmánové domy mají také svoje parkovací plácky. Nestandartním doplňkem je bazén, i ten ale často v nabídkách uvidíte. Běžná součást chorvatských domů je venkovní posezení s cihlových grilem, který je vám k dispozici, nebo také letní kuchyň, což je uzavřená místnost s ohništěm. Tyhle záležitosti jsou pak společné pro obyvatele všech apartmánů v domě a na jejich využívání se tedy musíte dohodnout, případně se skamarádit, ale to už je na vás.
Ubytování v apartmánu také znamená, že se musíte se o všechno starat sami. Nakoupit si potraviny, uvařit, vynést odpadky.
Pokud je vás víc a nechcete se s nikým cizím o nic dělit, pronajměte si samostatný dům. Vilka o velikosti většího bytu, kde najdete vše výše zmíněné, kromě sousedů.
Ceny se udávají buď za noc za celý apartmán a pohybují se zhruba od 50 do 150 euro v závislosti na velikosti a nabízeném vybavení nebo za osobu za noc. Cenu určuje i blízkost moře. Čím blíž dům stojí, tím je dražší. Pokud netrváte na bydlení přímo na pláži a za koupáním jste ochotni jít kus pěšky nebo dojet autem, nebo o něj třeba vůbec nestojíte, hledejte apartmány dál a zaplatíte podstatně méně. Ceny jsou pohyblivé a vyskakují ve špičce sezony, kdy je o ubytování největší zájem. Za stejný apartmán zaplatíte do června a od září méně než v červenci a srpnu.
Některé apartmány nabízí ubytování s úklidem a snídaní. Pokoje hotelového typu se snídaní najdete i jako součást některých restaurací. Je to něco jako bydlení v penzionu. Cena je vyšší než za klasický apartmán.
Nabídka apartmánů je neuvěřitelně veliká. Najdete ji na klasických serverech s ubytováním jako booking.com nebo airbnb.com, ale i při zadání dotazu do Googlu objevíte tisíce možností. Existuje i spousta českých zprostředkovatelských agentur, takže je skutečně z čeho vybírat. A pořád je tu ta možnost, že si svoje ideální bydlení najdete až na místě. V tom případě ale počítejte s tím, že během sezony bude skoro všechno dobré a blízko moře už obsazené, větší výběr budete mít mimo tohle období.
Hotely
Minimálně jeden velký hotel je v každém letovisku a jejich fungování se nijak neliší od ostatních ve světě. Čím větší destinace, tím víc jich tam bude. Klasicky si můžete vybrat polo nebo plnou penzi, jídlo zajišťuje hotelová restaurace.
Jejich kvalita časem roste, ale tak jako i u nás nebo jinde, tu natrefíte na hotel se zařízením, které pamatuje Tita, ale i na moderní renovované interiéry. Hotelů navíc stále přibývá…
Hotelové ubytování je běžnou součástí zájezdu s cestovní kanceláří, ale můžete si ho objednat samozřejmě i individuálně. V dnešní době Googlu a TripAdvisoru si celkem rychle uděláte obrázek o kvalitě služeb a prostředí.
Hostely a mládežnické ubytovny
Ubytování, které není tak komfortní jako v klasickém hotelu. Pokoje jsou většinou vícelůžkové a sociální zařízení společné. Pokud tedy nepotřebujete zvláštní pohodlí a raději ušetříte, je to ideální volba. V Chorvatsku jich je jen několik desítek.
Mládežnické ubytovny jsou k nalezení v Dubrovníku, Poreči, Pule, Samoboru, Kumrovci, Starem Gradu, Zaostrogu, Velom Lošinju, Rijece, Zadaru, Karlobagu, Krku, Biogradu na Moru, Slunji a Záhřebu.
Kempy
Můžete bydlet pod stanem, v karavanu nebo v mobilheimu. V některých kempech najdete i apartmány. Plochy jsou rozdělené do sektorů, takže si objednáte plácek a dál už je to na vás.
Některé kempy jsou pro ostatní veřejnost uzavřené, jiné ne. Bývají tam restaurace, kavárny a bary, stánky se suvenýry, bankomat a samozřejmě pláž a někde i bazén.
Ceny se zrovna moc neliší od ubytování v klasických apartmánech, takže to určitě není cesta, jak ušetřit. Je to zkrátka možnost strávit dovolenou tak, jak to máte rádi.
Na lodi
Vlastní kajuta a program nebo vyplout po své ose? I tady máte na výběr.
Výletní lodě
Skvělá možnost, jak si dovolenou užít, a přitom poznat více míst. Objednáte si kajutu a pak už se necháte unášet mořem. Každý večer zakotvíte v jiném přístavu, projdete město, dáte si večeři, pobavíte se v baru nebo na diskotéce a ráno vyplouváte zase dál. Snažte se to s nočním životem nepřehánět, kocovina v kombinaci s houpáním mořských vln vám dovolenou nezpříjemní.
Lodě během dne staví i na pěkných místech ke koupání – u ostrůvků nebo v zapomenutých zátokách. Nudit se určitě nebudete. Existuje nespočet tras, po kterých takové lodě plují, můžete vyrazit podél pobřeží a poznávat přístavy pevniny nebo si vybrat některý z okruhů, který vás seznámí s chorvatskými ostrovy.
Léto na jachtě
A jestli máte partu lidí, kteří to vidí stejně, pronajměte si jachtu. Buď máte kapitánské zkoušky a řídit budete sami nebo s jachtou dostanete i zkušeného kapitána. Na takové jachty se vejde zhruba 12 lidí, takže si rozmyslete, koho s sebou vezmete. Loď není ponorka, ale ponorková nemoc se dostavuje i nad hladinou.
Trasu si naplánujete podle svých preferencí, a když se vám někde bude líbit, zůstanete tam jak dlouho budete chtít. Svůj plán můžete měnit a doplňovat, jak je libo. Poznáte nejen ostrovy, ale i neobydlené ostrůvky, objevíte neobjevené pláže a koupete se, kde vás napadne.
Informace o možnostech kotvení a další najdete na webu ACI marinas.
Agroturismus
V poslední době stále více oblíbený způsob, jak strávit dovolenou v prostředí venkova. Jedná se o ubytování na rodinných a zemědělských farmách, kde se můžete podílet na jejich činnosti, užívat si jízdy na koních nebo rybaření.
Je to úplně něco jiného než týden v hotelu na pláži. Žádné davy turistů, jen příroda a čerstvý vzduch. Venkov je navíc bohatý na zapomenutá historická místa, která můžete prozkoumat.
Tím, co turisty na tomto způsobu dovolené láká nejvíc, je větší sblížení s místními lidmi, kteří vám dopřejí být na chvíli součástí jejich způsobu života.
Robinsonády
Pokud nejste typ, který rád vyhledává společnost a ruch, nebo máte jen obojího za celý rok až až, oceníte možnost strávit dovolenou ve stylu Robinsona Crusoea.
Žádné přeplněné pláže, fronty u pokladen památek, jen čistá příroda a klid daleko od civilizace. Ideální podmínky pro srovnání si vlastních myšlenek a nalezení vnitřního klidu.
Objekty pro robinsonády se nachází v opuštěných zátokách nebo plážích. Počítejte s tím, že budete muset hlídat spotřebu vody a že si budete muset udělat zásoby jídla, protože nebudete moct chodit denně na nákupy.
Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.