Národní parky a hory Chorvatska

Turistika v chorvatských horách - Národní a přírodní parky Chorvatska - Relaxační turistika

Hory, turistika a národní parky se v Chorvatsku často prolínají. Skoro v každém pohoří najdete nějaký přírodní park nebo rezervaci, můžete tu provozovat rekreační i náročnější túry nebo i sportovní lezení.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Pokud jste milovníky vysokých výhledů, panenské přírody a pořádných výšlapů, v Chorvatsku si rozhodně přijdete na své. Hory tvoří asi 40 % jeho rozlohy, takže je z čeho vybírat. Samozřejmě se tu najde spoustu možností i pro méně náročné – naučné i vinné stezky nebo trasy podél pobřeží pro relaxační výlety.

Vzhůru aneb Chorvatské hory

Hory na území Chorvatska patří do tzv. Dinárské soustavy. Její nejdelší částí je pohoří Velebit, které se táhne po délce 145 km a široké je až 100 km. Nejvyšší je masiv Biokovo a za zmínku stojí také pohoří Dinara, ve kterém se nachází nejvyšší hora Chorvatska Sinjal s výškou 1 831 m n. m.

Velebit

Znáte tunel Sveti Rok? Nejdelší tunel na cestě do Chorvatska. Před ním většinou prší a pořád kde nic, tu nic, až najednou projedete touhle kouzelnou bránou, prvně spatříte moře a náhle je tak minimálně o pět stupňů víc. Tak to jste právě projeli Velebitem.

Je přírodní památkou UNESCO a projít ho můžete takřka celý. Zhruba 100km síť stezek tvoří tzv. Velebitski planinarski put. Nejznámější turistická stezka se jmenuje Premužićeva staza a vede po hřebenu hor ze Zavižanu do Baške Oštarije. Měří 57 km a je osázena mnoha naučnými tabulemi. Také můžete vyjet autem nebo vystoupat pěšky k chatě Planinarski dom a odtud třeba do překrásné velebitské botanické zahrady. Ujít by vám neměla ani Lukina jama, nejhlubší propast Chorvatska, na světě devátá. V Severním Velebitu, který je také sám o sobě národním parkem, si můžete v oblasti Rožanski Kukovi užít návštěvu jedinečného skalního labyrintu.

Na druhém konci, v Jižním Velebitu, se nachází jeho asi nejznámější část – národní park Paklenica. Je to také nejpopulárnější místo pro sportovní lezení. Jsou tu stěny jak pro začátečníky, tak pořádné výzvy pro zkušené. Tou největší je pak zdolání nejvyšší stěny Velebitu – Anića Kuk – s výškou 350 m.

Biokovo

Bez něj by Makarská riviéra nebyla Makarskou riviérou. Právě nejvyšší pohoří Chorvatska tvoří její typické panorama. Celá jeho oblast je přírodním parkem a najdete tu druhou nejvyšší chorvatskou horu Sveti Jure (1762 m n. m.). Lze na ni vystoupat po svých, vyšlapat na kole a kdo chce, dojede tam i autem. Každopádně výhled stojí za to a nakouknout odtud můžete i do sousední Bosny a Hercegoviny, a někdy dokonce až do Itálie. Od roku 2020 můžete cestou k nejvyšší hoře okusit i jednu adrenalinovou atrakci s názvem Skywalk. Je to prosklený chodník ve tvaru podkovy visutý z vyhlídkového města Ravna Vlaška ve výšce 1 228 m n. m. Uvidíte pod sebou resorty Tučepi, Podgoru a Makarskou a také dalmátské ostrovy.

Při túrách tímto pohořím si dávejte pozor při orientaci, stezky tu jsou, ale ne moc udržované. A protože je Biokovo extrémně bohaté na nejrůznější flóru i faunu, narazit můžete i na obyvatele trochu nebezpečné, žije tu nejjedovatější had Evropy – zmije růžkatá, a dále vlci i medvědi.

Neměli byste si nechat ujít návštěvu botanické zahrady Kotišina. Na její celkem malé rozloze se nachází mnoho různých přírodních scenerií, od skal a roklí přes útesy až po kaňon Proslap. Ten je zajímavý svým vodopádem. Skoro celý rok je v podstatě suchý a voda se objeví jen pokud pořádně zaprší.

Velkou atrakcí jsou dvě jezera v přírodním kráteru, několik desítek metrů pod úrovní terénu – Červené a Modré. K Červenému se nedostanete, ale zato vězte, že s hloubkou 300 m je nejhlubším v Evropě. K Modrému vede pohodlná cesta a pokud k němu sestoupíte, užijete si i parádní koupání. Stane se, že jezero celé vyschne, a to pak mají místní fotbalové pré. Podle tradice na jeho dně pravidelně pořádají utkání.

Dinara

Pohoří, které v délce 60 km tvoří hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Dostal podle něj jméno celý zdejší horský systém, a pokud hledáte tu nejvyšší horu Chorvatska, najdete ji právě tady. Jmenuje se Sinjal, ale říká se jí také jednoduše Dinara a leží v 1 831 m n. m. Vede k ní hned několik dobře značených tras, přesto je výstup vhodnější spíš pro ty zdatnější. Vyrazit můžete z městečka Knin nebo Suhopolje.

Učka

Jedno z nejmenších pohoří Evropy, ale nejvyšší na Istrijském poloostrově. Dominuje východnímu pobřeží a je chráněno jako přírodní park. Jeho nejvyšší vrchol Vojak dosahuje nadmořské výšky 1 394 m a je možná tou nejkrásnější vyhlídkou v Chorvatsku. Můžete se k němu dostat i po silnici, ale když půjdete pěšky, uvidíte buď krajinu protkanou vodními toky a vodopády nebo les plný úchvatné flory a fauny. Nejčastějším výchozím bodem pro výstup je Poklonský průsmyk.

Rájem pro turisty, horolezce a všechny milovníky přírody je velký kaňon Vela Draga (nebo také Vranjska Grada). Je to rozlehlé údolí na západních svazích Učky, dlouhé 3,5 km, plné obelisků ve tvaru kamenných věží. Zavede vás k němu lesní cesta se vzdělávacími tabulemi. Do kaňonu si troufnete asi jen v případě, že jste horolezec, ostatní se projdou cca 600 m dlouhou stezkou, která vede kolem něj.

Mosor

Pohoří, které dominuje prostoru mezi Splitem a Omišem, je dlouhodobě vyhledávané alpinisty, horolezci i speleology. I když se na první pohled nezdá, je pro turistiku docela ideální a jsou tu i pěkné lezecké terény. Výška tras se pohybuje od 10 do 30 m a z nejvyšších vrcholů budete mít krásný výhled na Omiš, Jadran, kaňon řeky Cetiny a dohlédnete i na obrys Splitu.

Díky bohaté síti značených cest si tu můžete naplánovat jak nenáročné vycházky, tak i několikadenní túry. Hlavním výchozím bodem pro cesty k mosorským vrcholům je osada Poljica Sito Gorje, kam se dostanete i autobusem ze Splitu. Necelou hodinu trvá dosažení horské chaty Umberta Girometta, od ní se pak můžete vydat k dalším atraktivním cílům podle svého gusta. Jedním z nejzajímavějších cílů, které Mosor nabízí, je určitě jeskyně Vranjača.

Kozjak

Podél hlavní cesty do Splitu, nad Kaštelským zálivem, se až ke slavné pevnosti Klis táhne pohoří, které má dvě tváře. Přímořskou a pevninskou. Je snadno dostupné z každého ze sedmi Kaštelů a hodí se na krátké výlety i delší výšlapy. Výlet po Kozjaku není jen o krásných výhledech, ale současně je také procházkou po historii. Téměř na každém vrcholu nebo pod ním se nachází nějaké zajímavé historické místo, kaple nebo archeologické naleziště.

A to je všechno?

Ani zdaleka! Tak třeba v okolí Záhřebu nejde opominout pohoří Medvednica, které zasahuje přímo do jeho centra a Samoborsko gorje. Fandové horolezectví si tu oblíbili Žumberské hory a pohoří v oblasti Hrvatsko Zagorje – Kalnik, Ivanščica, Ravna gora nebo Strahinjščica. Nejatraktivnější ze slavonských hor je Papuk.

Přechod mezi Alpami a Dinárským pohořím tvoří rozlehlá oblast Gorski kotar, jehož velkou část zabírá pohoří Velika Kapela. I tady se nachází mnoho horolezeckých cílů a destinací – Bijele a Samarské stijene, Bjelolasica a Klek. V západní části například Risnjak, Bitoraj a Viševica.

Národní a přírodní parky Chorvatska

Chorvatsko se pyšní obzvlášť překrásnou přírodou, kterou si místní pečlivě střeží. Je tu 8 národních a 11 přírodních parků a bezpočet chráněných rezervací. Jen ty národní zabírají téměř 2 % rozlohy Chorvatska. Nejstarší (od roku 1949) z nich jsou Paklenica a slavná Plitvická jezera. Ta jsou také největší ze všech.

Pokud jde o dělení na národní a přírodní parky, jde hlavně o stupeň ochrany. V přírodních parcích jsou povoleny i početnější ekonomické aktivity, zatímco v národních jsou pravidla mnohem přísnější.

Slavonie

I když dnes je tato oblast čistě vnitrozemská, kdysi byla mořem. Říká se jí Panonské moře, které tu dodnes zanechalo svoje stopy. Vidět tu můžete evropský unikát v podobě slaného pramene, jehož teplota neklesá pod 95 °C.

Přírodní park Papuk

Vrcholky Papuku se z bývalého Panonského moře zvedají do výšky tisíc metrů. Je to jediný geopark v Chorvatsku a je pod ochranou UNESCO. A co je tu k vidění? Tak třeba 500 let staré duby nebo středověká tvrz Ružica. Krátký okruh si můžete udělat po lesoparku Jankovac. Tím vás provede 2 260 m dlouhá Hraběcí naučná stezka (Grofova staza). Další jeho součástí je chráněná oblast Rupnica.

Přírodní park Kopački rit

Pro nás možná trochu legrační jméno pochází z maďarštiny. Jde o spojení slov kapocs (spona) a ret (louka). Sponou přes bažinatá luka jsou dřevěné mosty, díky kterým je můžete prozkoumat opravdu do hloubky. Kopački rit je jedinečnou mokřadní rezervací, jednou z největších rybích líhní ve střední Evropě a ceněnou ornitologickou oblastí.

Další přírodní zajímavosti

Přírodních rezervací tu najdete mnoho, např. Gajna, Lože, Prašnik nebo Podpanj. Leží tu chráněná oblast Erdut a Sovsko jezero, přírodní památky Bijela topola, Bansko brdo. Na výlet můžete ještě třeba na vyhlídku Batina a pomník na Dunaji Baranja nebo se projít Strossmayerovým parkem v Đakovu.

Střední Chorvatsko

Krajina, kde se zastavil čas. Pastviny střídají kopce, nachází se tu spousta rybníků a luk. Právě tady v sobě objevíte to pravé přírodní já.

Přírodní park Medvednica

Je to vlastně zalesněná hora s kilometry turistických stezek a lyžařským střediskem Sljeme. Přitažlivý je atraktivními soutěskami, vodopády, krasovými jevy a hlavně jeskyněmi, z nichž nejzajímavější je Veternica. Po místních naučných stezkách můžete projít celou oblast a také navštívit důl Zrinski.

Přírodní park Lonjsko polje

Louky a pole tohoto přírodního parku zalévají vody řeky Sávy, která ji přináší z Alp a Dinárským pohořím. Vytváří tak mimořádné podmínky pro rozmnožování rybživot ptáků. Zároveň se tu krásně spojuje zachovalá příroda s tradičním architektonickým dědictvím. Ve vesnici Čigoč uvidíte nejen krásně zachované venkovské domky, ale také nádherné souznění místních s přírodou. Snad na každé zdejší chalupě je čapí hnízdo, kterých je tu každý rok obydleno více než 50.

Další přírodní zajímavosti

Milovníky ptactva potěší ornitologické rezervace Rakita a Veliki Pažut, nadšené botaniky zase geograficko-botanická rezervace Đurđevački pijesci nebo výjimečné botanické rezervace Cret Dubravica a Mali Kalnik.

Lika – Karlovac

Takhle oblast je plná přírodních pramenů. Nížina přechází v zalesněné kopce a hory propletené nejčistšími evropskými prameny. Ty na své cestě vytváří nádherné zurčící vodopády. Pod nimi se nachází unikátní mlýnská osada Rastoke. Celou jejich krásu nakonec odhalíte v národním parku Plitvice.

Národní park Plitvická jezera

Ten nejslavnější z nejslavnějších. Národní park, který je na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Uchvacuje hlavně neobyčejnou krásou mnoha jezer a vodopádů v kontrastu s všudypřítomnou smaragdovou barvou. 16 větších a menších jezer se v kaskádě rozpadá do dalších, ještě menších. Do všech jejich tajů a zákoutí vás provede 18 km chodníků a podzemních stezek, po hladině větších jezer vás proveze člun a elektrický vláček dopraví z jednoho konce na druhý. Máte na výběr z několika pěších okruhů, z nichž i ten krátký vám zabere minimálně 2-3 hodiny.

O vzniku jezer vypráví legenda o velikém suchu. Nad vyschlou oblastí se nakonec slitovala Černá královna a spustila na zem obrovský liják. Z vody, která po něm zbyla, se vytvořila jezera. Vědci ale za původce neoznačují Černou královnu, ale bakterie, řasy a mech. Ty zadržují uhličitan vápenatý z vody, která je na něj v krasových oblastech bohatá. Vytváří tak bariéry, které dávají vzniknout třeba právě jezerům.

Vidět tu můžete i jedinečný vodopád 78 metrů vysoký, nejvyšší v Chorvatsku. Vůbec nepatří do celého systému ostatních vodopádů. Neteče z žádného zdejšího jezera, ani do žádného nepadá. Jeho voda pochází z potoka Plitvice a tříští se o stěnu svislé skály.

Na ploše 80 ha se tu rozprostírá dokonce i netknutý deštný prales. Buky dosahují výšky až 50 metrů a stát pod takovým obrem je dechberoucí zážitek. A jako v každé krasové oblasti se i tady najdou nějaké jeskyně. Ve vápencové části a v kaňonu Korana najdete Černou jeskyni a jeskyni Vile Jezerkinje.

Park leží na staré silnici Lika a je dobře dostupný z několika míst. Nejjednodušší cesta je z Karlovce. Přijet můžete také z dálnice od Otočacu, Gospiće nebo sv. Roku.

A jaké období je pro návštěvu nejlepší? Věřte, že každé. Ať už se sem vypravíte v létě nebo v zimě, na jaře či na podzim, vždycky to bude ten nejpůsobivější přírodní zážitek ze všech. Navíc v zimě park zdobí poctivá sněhová pokrývka a vodopády křišťálový led.

Národní park Severní Velebit a Přírodní park Velebit

Jedinečné krasové útvary a spousta divoké zvěře – to jsou hlavní důvody, proč je tento park zapsán jako světová biosférická rezervace UNESCO. Jeho nejatraktivnější část je známá skalními stěnami Hajdučki a Rožanski Kukovi a botanickou zahradou Velebit. Centrem parku je Krasno – velká mariánská svatyně ve výšce 714 m n. m.

Na procházku se můžete vydat do lesoparku Jasikovac nebo na kopec Vujnović u Gospiće, projít významnou krajinnou oblast Slunjčica nebo navštívit geomorfologickou přírodní památku Cerovačka jeskyně u Gračacu.

Jižní Dalmácie

Tady, v úrodné deltě řeky Neretvy, kde se dotýká řeka s mořem, nížina s krasem a jeskyně s bažinami, příroda vytvořila skutečně překrásné scenerie – národní park Mljet s jeho jezery, Elafitské ostrovy nebo rozmanitou krajinu Konavle.

Národní park Mljet

Nachází se na západním konci stejnojmenného nejzalesněnějšího ostrova Jadranu a je první chráněnou oblastí na moři. Nabídnout vám může hluboké zátoky Veliké a Malé jezero a rozmanitou středomořskou vegetaci. Jeho rozloha zabírá asi třetinu ostrova a zahrnuje i asi 500 m mořského pásu od pobřeží s jeho ostrůvky a útesy.

Park je přístupný lodíDubrovníku a Pelješacu, výletní lodě vás sem dopraví i z Korčuly, Hvaru nebo Splitu. Nejčastěji kotví v osadách Polače a Pomena, které jsou s parkem spojeny turistickými stezkami. V okolí si můžete užívat koupání nebo se vypravit na procházku po stezkách kolem jezera na vrcholky MontokucVeliki Sladin Gradac. Z nich je překrásný výhled na celý park, ostrov Pelješac a přes otevřené moře až na Korčulu.

Přírodní park Lastovské souostroví

14 km jižně od Korčuly se nachází nejjižnější obydlený chorvatský ostrov Lastovo. Spolu se skupinou dalších 45 ostrůvků tvoří nejmladší přírodní park v Chorvatsku. Husté lesy, úrodná pole s rybníky, vysoké pobřežní útesy nebo suchozemské i podvodní jeskyně – to vše tu můžete obdivovat. Zpět do starých časů vás zavedou četné kamenné kostely, ale také třeba tradiční lastovský karneval.

Delta Neretvy

Kouzelné místo, které je zároveň nejkrásnějším a nejzachovalejším mokřadem v Evropě. Slavná je ale především jako hlavní město mandarinek, podle odhadů jich tu roste až 1,5 milionu! Také díky propojení moře a řeky tu nejsou hlavní specialitou pouze mořské ryby, ale také říční úhoři nebo žáby.

Přírodní rezervace Malostonski záliv

V tomto zálivu se pěstují ty nejkvalitnější mušle a ústřice. Díky blízkosti řeky Neretvy a ústí dalších menších potoků se tu mořská voda míchá se sladkou, což je pro tyto oblíbené měkkýše ideální. Kolem zálivu vede také mnoho vinařských stezek.

Kam ještě

Na ostrově Korčula nad městem Vela Luka navštivte přírodní památku Vela špila (jeskyně), významnou krajinnou oblast Kočje u vesnice Žrnovo také na Korčule. Na ostrově Mljet si kromě národního parku prohlédněte i skrytý poklad Jadranu – záliv Saplunara nebo jeskyně – Odysseovu, Morvicu a Ostaševicu.

Střední Dalmácie – oblast Split

Oblast, která voní cypřišem a rozmarýnem, plná slunných ostrovů s křišťálově čistým mořem, oblast bílého kamene, levandule a vinné révy.

Přírodní park Biokovo

Nejvyšší hory podél chorvatského pobřeží. Vyznačují se neobvyklými přírodními kontrasty, bohatou flórou i faunou a geomorfologickými fenomény – to vše s výhledem na jadranské moře.

Další přírodní krásy

Chráněné krajinné oblasti Vidova gora a Zlatni rat na ostrově Brač, za návštěvu stojí také kaňon řeky Cetiny, která se táhne po úpatí nejvyšší chorvatské hory Dinary v délce 105 km. Vydejte se na vápencové ostrovy poblíž Hvaru – Paklene (nebo Pakleni) ostrovy. U Imotskeho nevynechejte Červené a Modré jezero nebo přírodní památku Modrá jeskyně na ostrově Biševo. Zvláštní rezervací je také pramen a horní tok řeky Jadro a řeky Vrljiky.

Střední Dalmácie – oblast Šibenik

Z malého městečka Skradin, malé perly staré přes 6 000 let, se vydejte po řece Krka k jednomu z nejslavnějších chorvatských fenoménů – Skradinskému Buku. Čeká tu na vás námořní ráj Kornati, jedinečný ostrov Krpanj a plno dalších ostrůvků, které vás rozhodně budou bavit.

Národní park Krka

Slavný Skradinski Buk je přírodní a krasový jev s největší travertinovou bariérou v Evropě. Dohromady se tu nachází sedm vodopádů, které celkově překonávají 242 metrů. Také tu najdete ostrov Visovac s františkánským kostelem a klášterem. NP Krka můžete prochodit po stezkách a mezi jeho částmi se přesouvat loděmi. Pod vodopádem bylo dříve skvělé koupání, od roku 2021 je to zakázané.

Národní park Kornati

Celé souostroví se skládá ze 150 ostrovů, ostrůvků a útesů na území pouhých 70 km². Do národního parku jich patří 49. Protože plout zdejším mořem plným kamene je nebezpečné, Kornati zdobí množství starých majáků. Některé z nich, například Blitvenica nebo Sestrice, jsou vyhledávanými místy pro tzv. robinsonády.

Krpanj

Nejmenší, nejnižší a nejlidnatější ostrov Středomoří. Jeho rozloha je pouhých 0,36 km2 a nadmořská výška jen 1,5 m n. m. Slavný je především lovem a zpracováním mořské houby.

Severní Dalmácie

Vydejte se od severu podél bílých skal Velebitu a kochejte se krajinou nejčlenitějšího chorvatského ostrova Pag, který nabízí krásné zátoky i nedotčenou přírodu. Čeká vás tu skutečný ráj s řadou smaragdových ostrovů.

Přírodní park Vranské jezero

Největší přírodní jezero v Chorvatsku, které leží v těsné blízkosti moře. Odděluje ho od něj jen kamenný útes, kterým ovšem mořská voda prosakuje a míchá se s vodou jezerní. Zajímavé je svou malou hloubkou, která dosahuje maximálně pěti metrů. Hladina vody je ovšem nad mořskou hladinou, dno už pod ní.

Je zimovištěm asi 100 000 vodních ptáků a bezpečným útočištěm pro některé ohrožené a všichni dohromady tu dělají docela slušný hluk. Velká část plochy je zarostlá rákosím a ostrou trávou, takže vypadá jako velký trávník prostoupený rybníky. Vyskytují se tu vážky a množství hmyzu. Je i oblíbeným cílem rybářů.

Je možné ho objet i vodní cestou a přitom si v pohodlí prohlédnout i nepřístupná místa pevniny. Protože podobné mokřady jsou ve světě pomalu likvidovány, je Vranské jezero důležitou oblastí, kterou je třeba chránit.

Národní park Paklenica

Nachází se mezi nejvyšším vrcholem Velebitu a mořem. V jeden den se tak můžete koupat i zažít horolezecká dobrodružství. Dělí se na dva kaňony – Velká a Malá Paklenica – a jeho bohatá flóra i fauna přitahuje kromě horolezců třeba i vědce a další milovníky přírody.

Přírodní park Telaščica

Je pokračováním souostroví Kornati. Najdete tu nejkrásnější a největší přírodní přístav na Jadranu, kamenné stěny, které z moře vystupují do výšky 160 m, nebo jediné slané jezero na Jadranu Mir.

Další přírodní zajímavosti

Nezapomeňte se podívat do Ninské laguny s písečnými plážemi a přírodní botanickou zahradou. Projděte se chráněnou krajinnou oblastí kaňonu řeky Zrmanje, rezervacemi Lun, Velo nebo Kolantsko blato na ostrově Pag.

Kvarner

Právě tuhle oblast si vybrala evropská aristokracie za místo odpočinku. Proto tu vznikla první riviéra Opatia a byly postaveny první hotely a luxusní vily.

Přírodní park Učka

Nejvyšší istrijské pohoří s názvem, jehož původ dodnes není jasný. Spojuje Istrii s kontinentálním Chorvatskem a je tak jedinečnou linií mezi dvěma různými krajinami.

Při pozorování zdejší přírody můžete narazit na speciální odrůdu zvonku, který roste jen tady. A při pohledu vzhůru zase třeba zahlédnete supa bělohlavého nebo orla skalního. Park je domovem i největší evropské sovy – sovy pálené.

Učka je známá také svými pastvinami, hlavně Gospin dol a Spaćica. Po celá staletí tu prosperuje chov užitkových zvířat, lesnictví a zemědělství. Místní pastýři tu nechovali skot pouze pro maso, ale také pro mléko. Žili polonomádským způsobem života, který přetrval dodnes. Důkazem je mnoho kamenných zdí, starých stavení, pastýřských obydlí a přístřeší. Mezi zdejšími osadami vynikají svou autentickou atmosférou hlavně Lovranska Draga a Mala Učka.

Další zajímavá místa

U města Mali Lošinj se můžete projít také lesoparkem Čiktat a kousek dál u Velkého Lošinju zase lesoparkem Pod javori.

Každý, kdo navštíví ostrov Krk, musí rozhodně vidět ostrůvek Košljun. Je vzdálený jen deset minut lodí. Místo je prohlášeno lesoparkem a pod záštitou františkánského kláštera je tu k vidění i etnografická, numismatická a sakrální sbírka.

Na Krku se ještě nachází další lesopark Dubec, na Rabu zase Dundo a park Komrčar.

Istrie

Čeká vás tu kouzelná různorodost přírody, která vzkvétá v mírném klimatu, na úrodné půdě a pod čistým vzduchem a mořem, jejichž kvalita se přísně hlídá už několik desítek let.

Národní park Brijuni

Souostroví 14 ostrůvků, které vznikly oddělením z istrijské pevniny a dnes se na ně dostanete lodí z Fažany. Park je cennou památkou flóry, fauny a kulturního a historického dědictví.

Nikde nenajdete tolik dubů a vavřínů na jednom místě. Odpočiňte si ve stínu pod košatými korunami stromů širokých i dvacet metrů. Obdivovat můžete i olivovník starý přes 1 600 let a ještě starší dub.

Na ostrovních kamenech jsou vidět stopy dinosaurů a pravěkých plazů, takže tato lokalita je paleontologicky obzvláště zajímavá.

Volně se tu prochází daňci, mufloni, axisové nebo i pávi. Je tu k vidění i istrijský skot, kozy, istrijské kočičí ovce a istrijští osli. Kromě těchto domorodých obyvatel můžete potkat i některé mnohem exotičtější. Na Velkém Brijuni je totiž také Safari park, který obývají zebry, sloni Lanky, indický dobytek, pštrosi nebo lamy.

Až 80 % území parku ale tvoří moře. Šťastlivci spatří i mořské želvy nebo hejna dovádějících delfínů. Mořské dno je skutečným rájem hub, měkkýšů, mořských ježků, krabů a ryb.

Další přírodní zajímavosti

Za vidění stojí i chráněná krajinná oblast Donji Kamenjak a Medulinské souostroví s podmořskou jeskyní. Dále ornitologická rezervace Palud nebo Zlatni rt u Rovinje.

Relaxační turistika

Nejen hory protkané stezkami a chráněná území může Chorvatsko nabídnout milovníkům aktivní dovolené. Každá chorvatská oblast je plná různých turistických tras, jak těch naučných, tak poznávacích nebo vinařských. Další stezky se táhnou podél pobřeží a spojují téměř všechna přímořská města. Pokud nechcete na velkou výpravu, ale chcete se jen projít a něco zajímavého přitom vidět, pak využijte některou z cest, které daný region nabízí. Je jich skutečně hodně.

Pěší stezka Parenzana

Je to vlastně zrekonstruovaná stará železniční trať spojující Poreč s Terstem. Istrijská část Parenzany se vine krásnými údolími, zelenými kopci, vinicemi a olivovými háji v blízkosti středověkých měst. Sledujte žluté tabule, které vám poskytnou informace o historických viaduktech, tunelech a vlakových stanicích, které na této cestě objevíte.

Lungomare

Klidnou procházku po zátokách oblasti Kvarner nabízí tato magická promenáda. Jiným názvem také promenáda Františka Josefa I. vede z malebného města Volosko přes Opatii, Ičići a Iku do Lovranu. Zavede vás na nejkrásnější pláže i ke známým památkám, jako jsou park a vila Angiolina nebo socha Dívka s rackem. Uvidíte krásné staré vily a ukázky architektury 19. století.

Napoleonova cesta

Napoleon vládl Dalmácii v letech 1806—1814 a zanechal tu po sobě nesmazatelné stopy. Seznámit se s nimi můžete při procházce dlouhé asi 2,5 hodiny. Začíná ve Stonu a vede kolem Solany k mostu Sumić, kde najdete první informační tabuli. Odtud pokračuje dál po přírodních a kulturních památkách pelješackého regionu.

Severskou chůzí

I fanoušci tohoto sportu si přijdou na své. V oblasti Duga Resa se můžete vydat podél řeky Mrežnice k vodnímu mlýnu osady Rastoke u Slunju nebo do Rakovice. Cestou můžete vidět staré město Drežnik, mlýn, kaňon Korana, vodopády nebo ranč s koňmi. V oblasti je i naučná stezka.

Cestou orchidejí

Téměř 14 km dlouhá stezka vám nabídne všechny krásy Radboje a Chorvatského Záhoří. Je navržena tak, aby přilákala milovníky přírody různého věku, kteří se kromě relaxace chtějí i něco nového dozvědět. Na její trase najdete 11 informačních tabulí, na kterých jsou veškeré informace o místní vegetaci, fauně i fosilním a nerostném bohatství.

Oblast Strahinjščica je jednou velkou orchidejovou zahradou, bylo tu zaznamenáno až 32 druhů. Jen 16 z nich se nachází na jediné louce jménem Poljana.

Naučná stezka viriovitická Bilogora

4km stezku ve tvaru srdce kolem virovitických rybníků projdete bez problémů za hodinu a půl. Na 11 informačních tabulích se dočtete o zdejší fauně a floře a nechybí ani lavičky a zastřešený altán.

Naučná stezka významnou krajinnou oblastí Erdut

Dříve tu bylo plicní sanatorium, takže vzduch v téhle krajině by měl člověk hltat plnými doušky. Na 2 km dlouhé trase je několik vyhlídek pojmenovaných po vzácných ptácích, kterým hrozí vyhynutí. Čekají tu na vás také „schody zdraví“, kterých je 226.

Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Chorvatska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.