Autobusová doprava - Vlakem - Letadlem - Lodní doprava - Městská hromadná doprava
Chorvatsko se dá procestovat místní dopravou, a to jak v rámci výletů po okolí, tak delších přesunů.
Jeďte do Chorvatska v dobré partě
Autobusová doprava
Všechny chorvatské destinace jsou velmi dobře propojené autobusovými linkami, které během dne jezdí velmi často. Autobus je tu totiž nejpoužívanějším druhem veřejné dopravy. Tento druh cestování po Chorvatsku je velmi pohodlný, praktický a cenově dostupný.
Při cestě autobusem můžete projet překrásná místa a objevovat zajímavé památky po celé zemi, a to od hlavního města Záhřebu, podél pobřeží, přes celou pevninu až po národní parky a ostrovy.
Jedinou nevýhodou u tohoto způsobu cestování je absence jednotného on-line systému pro vyhledávání spojů (jakým je u nás idos). Nejlepší k vyhledání spojů s možností zakoupení online jízdenky je webová stránka busticket4.me.
Pomoct vám může také web společnosti Arriva, kde si vyhledáte cíle, které chcete navštívit, a zjistíte nejlepší možné trasy, které můžete využít. Arriva nabízí i mobilní aplikaci přes kterou si můžete zakoupit jízdenky. Stejně tak přes jejich web. Jízdenky dostanete i na nádražích nebo přímo v autobuse – tam ale musíte platit pouze v hotovosti.
Také Flix Bus tu provozuje svoje vnitrozemské linky. Na stránce www.flixbus.hr/autobus si vyberete destinaci a pak uvidíte, kam se z ní dá s touto společností vyrazit.
Užitečným vyhledavačem autobusových spojení je například www.buscroatia.com.
U každého většího města si můžete na stránkách jeho nádraží vyhledat možnosti městské a příměstské autobusové dopravy, třeba Autobusni kolodvor Zagreb, Libertas Dubrovnik, Autobusni kolodvor Split a Liburnija Zadar.
Vlakem
Železniční doprava v Chorvatsku je mezi všemi způsoby cestování celkem na chvostu. Důvodem je hlavně to, že je velmi pomalá. To chce ale chorvatská vláda brzy změnit a má v plánu investovat v příštích letech do železnice nemalé peníze.
Chorvatskem procházejí tři hlavní mezinárodní koridory, regionální a lokální tratě. Mnohem hustší síť železnic je v severní části, na rozdíl od té přímořské, kde to s nimi moc slavné není. Například do Dubrovníku se vlakem vůbec nedostanete, musíte ve Splitu přesednout na autobus nebo trajekt.
Jízdní řády s možností zakoupení jízdenky najdete na webu Chorvatských železnic.
Nejdůležitější nádraží jsou Záhřeb, Osijek, Rijeka, Varaždin, Vinkovci a Split.
Letadlem
V Chorvatsku je celkem 9 letišť určených pro mezinárodní dopravu. Největší z nich jsou letiště Franjo Tuđmana v Záhřebu, letiště Split a Dubrovník. Dále Zadar, Rjeka, Pula a Osijek, na ostrovech potom Brač a Mali Lošinj.
Vnitrostátní lety
V rámci Chorvatska existují i vnitrostátní spoje, letiště však nejsou propojena každé s každým.
Ze Záhřebu se dostanete do Dubrovníku, Splitu, Zadaru, Puly, Osjeku a na Brač.
Ze Splitu do Záhřebu, Rijeky, Dubrovníku, Puly a Osijeku.
Z Dubrovníku do Záhřebu, Splitu, Zadaru, Osijeku, Puly a Rijeky.
Ze Zadaru do Záhřebu, Dubrovníku, Puly a Osijeku.
Z Rijeky do Splitu, Dubrovníku a Osijeku.
Z Puly do Záhřebu, Splitu, Dubrovníku, Zadaru a Osijeku.
Z Osijeku do Záhřebu, Splitu, Dubrovníku, Zadaru, Puly a Rijeky.
Z Brače pouze do Záhřebu.
Informace o leteckých spojích a leteckém provozu najdete na webu Croatia Airlines nebo Croatian Civil Aviation Agency.
Lodní doprava
Trajekty zajišťují jak vnitrostátní dopravu mezi ostrovy, tak spojení s Itálií. Kromě trajektových linek existují i spoje, které zajišťují rychlé lodě – katamarány.
Největší přístav v Chorvatsku je Rijeka. Ovšem výchozí přístav pro cesty na velké dalmátské ostrovy je Split. Pokud cestujete i s autem, je potřeba si dopředu rezervovat místo, jestli cestujete jen tak pěšky, stačí si koupit jízdenku přímo na místě. Při plánování výletů mějte na paměti, že sobota je den, kdy se střídají turnusy a lodě bývají hodně plné.
Hlavní provozovatelé
Hlavní chorvatská lodní přepravní společnost se jmenuje Jadrolinija. Provozuje největší počet mezinárodních a vnitrostátních trajektových spojů a linek rychlých lodí. Její hlavní sídlo je v Rijece.
Její mezinárodní linky jsou Zadar – Ancona, Split – Stari Grad (Hvar) – Ancona a Dubrovnik – Bari. V Chorvatsku vás převeze mezi mnoha destinacemi v Riječské, Zadarské, Šibenské, Splitské a Dubrovnické oblasti. Na webu Jadrolinije stačí zadat místo, ze kterého chcete vyrazit a v nabídce hned uvidíte, kam se z něj můžete dostat.
Další společností je italský SNAV a Blue line.
Pak jsou tu ještě malí lokální přepravci:
- Rapska plovidba
- Linijska nacionalna plovidba
- G & V Line
- G & V Line Iadera
- Miatours
- MB Kapetan Luka
- Bura line & off shore
- Ribarska proizvođačka zadruga Vrgada
- Porat Ilovik
Další informace o všech vnitrostátních trajektových, rychlostních a lodních linkách spojujících ostrovy s pevninou a dalšími ostrovy naleznete na webu agentury Zolp.
Městská veřejná doprava
Funguje ve všech větších městech jako je Záhřeb, Dubrovník, Split, Rijeka, Zadar nebo Požega. V každém městě MHD zajišťují hlavně autobusy. Chorvatsko nemá metro a tramvají se svezete pouze v Záhřebu a v Osijeku. I když v minulosti byly tramvaje součástí městské dopravy i v Dubrovníku, Pule, Rijece, Opatii a Velike Gorici. Kdysi jezdily ve Splitu a v Rijece i trolejbusy, jejich provoz byl ale ukončen na konci 60. let minulého století.
Záhřeb
Městskou hromadnou dopravu v Záhřebu zajištuje Zagrebački elektricki tramvaj (ZET). Spojuje síť autobusových a tramvajových linek spolu s příměstskými vlaky a patří sem i lanovky.
Co se týče tramvají, Záhřeb je protkaný 15 denními a 4 nočními linkami. Zajímavostí je, že v záhřebském vozovém parku najdete i české modely tramvají Tatra.
Autobusových linek tu napočítáte celkem 145. Z toho 96 z nich je městských a 49 příměstských.
Samozřejmostí je i možnost využít taxislužbu. Celkem donedávna tu na ní měla monopol společnost Radio taksi Zagreb. To se ale změnilo v roce 2011, kdy město přes velké protesty řidičů povolilo koncese dalším provozovatelům včetně společnosti UBER.
Autorkou textu je Dita Lendvayová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.