Saláty - Pljeskavice a čevabčiči - Roštilj - grilování - Jogurt - Jehněčí - Ryby - Sladkosti - Káva
Kuchyně západního, respektive celého Balkánského poloostrova je proslulá pro svůj mediteránní ráz. Není tomu jinak, ani co se týče Bosny a Hercegoviny. I sem lze zařadit věhlasný šopský salát, pochoutky z mletého masa, obecně grilování, jogurt, jehněčí, ryby a velmi sladké sladkosti, ideálně s hrnkem pravé bosenské kávy.
Jeďte do Bosny a Hercegoviny v dobré partě
Saláty
Šopský salát, šopák, tedy salát z rajčat, okurky, papriky, obvykle obsahuje také cibuli a nezbytně by měl být posypaný balkánským sýrem, respektive sýrem typu feta. Výborný je také salát z čerstvého zelí (kupus salata), opravdová lahoda!
Pljeskavice a čevabčiči
Mleté maso (v pravoslavných oblastech hlavně vepřové, v muslimských pak obvykle skopové, případně ještě míchané s hovězím apod.) je základem bosenských specialit. Bosenské pljeskavice a čevapčiči (v originále ćevapčići, zkráceně ćevapi) představují právě ono mleté maso.
Pljeskavica má tvar jako maso do hamburgeru, tedy kulatá placka – obvykle však poněkud většího průměru než je tomu u hamburgerů. Tepelně se připravuje na grilu, jemuž se na západním Balkáně říká roštilj, na základě toho se tak nazývají i pouliční občerstvení nabízející grilované pokrmy.
V roštilju dostanete i zmíněné čevapčiči. Mají podobu válečků přibližně délky a šířky prstu. Jejich základ tvoří mleté maso a také se grilují. Rozdíl je především ve tvaru, ale také v koření. Koření se také liší v jednotlivých lokalitách. Pověstné jsou například čevapčiči z města Travnik (tzv. travnički ćevapi), jejichž "tajnou" ingrediencí by měla být právě kombinace koření.
Čevapčiči i pljeskavica se obvykle podávají s lepiní (lepinja), pečivem připomínajícím naše housky, ovšem nepoměrně větším. Taková pljeskavica v lepini pak tedy vypadá jako opravdu velký hamburger.
Roštilj - grilování
Pokud si člověk dá v roštilju ćevapi nebo pljeskavici do lepině, čeká ho ještě rozhodování, co k tomu. V každém takovém občerstvení je totiž připraveno mnoho nádob se zeleninami, kořením a omáčkami, které jsou vám k dispozici a nepřiplácí se za ně. Člověk si tak může nechat svůj balkánský hamburger "vylepšit" zelím, rajčaty, cibulí, hořčicí, kysanou smetanou či kečupem, pepřem, mletou červenou paprikou a kdoví, čím ještě.
Na veškeré přísady je z pohledu zákazníka dobře vidět, takže i při neznalosti místního jazyka nebo momentálním zapomenutí slovíčka není problém si ukázat na tu kterou dobrotu.
Jogurt
Jogurt se v balkánských zemích konzumuje mnohem více než v ostatní Evropě. Existuje jogurt určený k jídlu a ten, který je řidší a pije se. Obvykle se jogurt jako nápoj dostane úplně všude, v restauracích, občerstveních, stáncích na ulici. Pije se také v domácnostech ke snídani. Nejčastěji se pije i jí jogurt bílý, nijak dochucený.
Jehněčí
Jehněčí je v islámských zemích samozřejmostí. V oblastech, kde žijí Srbové, resp. pravoslavní, se nejčastěji setkáte s vepřovým. To mají muslimové zakázané. Jehněčí však chutná všem etnikům. Obvykle se připravuje na grilu a je to skutečná pochoutka!
Ryby
Co je pro Bosnu a Hercegovinu velmi příznačné, jsou krystalicky čisté, průzračné řeky. Byl by tedy hřích neochutnat rybku, optimálně čerstvě ulovenou... Receptů je mnoho, obvykle se používá jen kukuřičná mouka, sůl a rychle se opraží na pánvičce.
Ryby z čerstvých řek nejsou vůbec cítit rybinou a ta chuť a konzistence! Pokud se tedy budete pohybovat někde kolem řeky, nezapomeňte se zastavit v nějaké místní restauraci na čerstvě vytaženou a výborně upravenou bosenskou či hercegovskou rybku!
Sladkosti
Sladkosti jsou na Balkáně a v muslimských zemích skutečně extra sladké! Například baklava je těsto, které se máčí v sirupu, těžko říci, zda existuje něco sladšího. Ano, možná snad jen lokum rahat. Sladké želé ještě obalené v cukru. Podává se téměř výhradně ke kávě.
Káva
Radši nikomu v Bosně nevyprávějte, co u nás znamená turecká káva! Až ochutnáte tu jejich, pochopíte. Pravá tzv. "bosanska kahva" nebo "kafa" se připravuje v džezvě (djezva), typické nádobce, obvykle kovové, s jedním delším držátkem.
Do džezvy se nasype káva a cukr (pravá kahva je sladká!), zalijeme vodou a vaříme zprudka. Po třetím vzkypění je káva připravena ke konzumaci. Káva je však krásně krémová a při nalévání z džezvy sediment zůstává na dně. Pokud byste se rozhodli pro kávu bez cukru, pak možná oceníte přikusování rahat lokumu.
Přečíst si můžete ještě podrobnější informace o jednotlivých jídlech bosenské kuchyně.
Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.