Cestování autem - Cestování autobusem či vlakem - Cestování stopem
Cestování autem
Jedete-li autem a chcete využít služeb GPS, zkontrolujte si, zda máte i mapy tohoto regionu. Kupujete-li si totiž běžné evropské mapy, Bosna a Hercegovina tam obvykle chybí. Jinak pohyb autem není nijak zvlášť komplikovaný. Snad jen silnice jsou často ovlivněné horským a klikatým terénem, takže každý kilometr trvá o něco déle, než jste zvyklí.
Jeďte do Bosny a Hercegoviny v dobré partě
V Bosně a Hercegovině se platí za část dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné je od řidičů vybíráno formou mýtných bran dle projetého úseku. Platbu lze provést v místní měně, v eurech nebo kreditní kartou. Rychlostní omezení na dálnici je 120 km/h, mimo město 80 km/h a v obci 50 km/h.
Cestování autobusem či vlakem
Autobusy spojují jednotlivá města a vesnice celkem rozumně, není proto problém si naplánovat cestování tímto způsobem. Celkem přehledné jsou webové stránky Autobusni Kolodvor, kde najdete většinu měst s odkazem přímo na autobusový terminál včetně odjezdů jednotlivých autobusů. Cesta Sarajevo-Mostar trvá něco málo přes 1,5 hodiny.
Horší je to možná s vlakem, protože z důvodu terénu, historických situací atd. není železniční síť tak hustá jako jinde v Evropě. Drobná zpoždění by vás také neměla vykolejit. Nicméně vlakem se lze dopravit ze Sarajeva do větších měst jako jsou Mostar na západě (zpáteční jízdenka vás vyjde na 16 KM), Banja Luka na severu (zpáteční jízdenka za 41 KM), nebo Tuzla na východě (zpáteční za 31 KM). K vyhledání spojení můžete využít webové stránky železnice.
Cestování stopem
Dobrodruhy, jimž bije srdce pro autostop, nutno upozornit na fakt, že místní řidiči obvykle ovládají mimo svého jazyka možná tak ještě srbštinu, chorvatštinu a černohorštinu a rozumí něco makedonsky; pracovní výjezdy do Rakouska, Německa a Švýcarska mnohé také vybavily základní němčinou.
Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.