Albánská kuchyně

Snad v každé restauraci v Albánii se peče na grilu skopové. Turisté si občas pletou zvířata napíchnutá na grilu se psy. Tento omyl vzniká kvůli dlouhým ocasům. Českým ovcím se totiž ocasy odstraňují už jako jehňatům, a tak „naše typická“ ovečka má jen téměř neznatelný ocásek. Je to z důvodu ochrany čistoty vlny. V Albánii ovce ocasy většinou mají. Zbavené vlny a stažené z kůže pak ztratí i svůj kulatý zjev a na grilu tak připomínají psy.

Jeďte do Albánie v dobré partě

Ovce jsou v Albánii paseny klasickým způsobem a užívají si svůj život na svazích hor hlídané velkými bílými psy, které mezi nimi na první pohled ani nenajdete. Skopové maso je díky tomuto prostředí chutné a bez zápachu. Hovězí maso do albánské kuchyně také patří, ale vepřové již méně vzhledem k tomu, že mnoho obyvatel vyznává islám. Na pobřeží si v restauracích můžete pochutnat na mořských rybách, sépiích, chobotničkách, mušlích nebo i žabích stehýnkách. U Ohridského jezera je zase velmi oblíbený koran – ohridský pstruh.

Typickou specialitou je fërgës – paprikovo-smetanová omáčka s dušenými vnitřnostmi a masem velice silné chuti a vůně. Stejně jako u ostatních jídel je běžné, že k objednanému jídlu dostanete automaticky salát a bílý chléb. Dalším častým pokrmem je shisgebab – maso napíchnuté na špejlích s cibulí a paprikou, marinované a grilované. Podává se k němu jogurt nebo kysaná smetana.

V Albánii najdete hodně fastfoodů, kde je nejběžnějším jídlem sufflage – gyros v pitě. Sladkosti podávané v cukrárnách nebo prodávané v obchodech jsou hodně ovlivněny tradičními tureckými pochoutkami typu baklava.

K pití si v restauracích můžete objednat limonádu nebo pivo – místní i zahraniční značky.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.